336
1415638

Rolf Hanson

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Rolf Hanson
(Sverige, Född 1953)

"Figur"

Signerad Rolf Hanson och daterad 2000 a tergo. Olja på pannå 183 x 129,5 cm.

Artipelag, Värmdö, "Rolf Hanson Retroactive", 4 juni – 28 november 2021, avbildad sid. 89.

Rolf Hanson tillhör generationen svenska konstnärer, födda i början av 50-talet, som började på konsthögskolorna under 70-talets allra mest estetikfientliga tid. Tillsammans med Max Book, Johan Scott, Jarl Ingvarsson med flera debuterade de som en motrörelse till en våg av politiska budskap och icke-kommersialism i konsten. Deras djärva och individualistiska måleri genomsyrade 1980-talet som även blev konstsamlarnas decennium. Finansmannen Fredrik Roos var en av de samlare som tidigt förvärvade flera av Hansons verk direkt från konstnären.

Hansons konstnärskap har sina rötter i den nationalromantiska landskapstraditionen, senromantiken och symbolismen medan hans teknik och uttryck är starkt färgat av 1950-60 talets nydanande mäktiga måleri. Konstens strålkastare hade flyttats från Paris till den nya världen och amerikansk action-painting fick internationella konsekvenser. I Hansons måleri finns en glödande abstrakt expressionism som i kombination med tavlornas stora format nästan överväldigar betraktaren.

Ända sedan den första stora separatutställningen på Moderna Museet i Stockholm 1985 har Hansons måleri genererat intresse. 1988 blev han utsedd att representera Sverige på Venedigbiennalen och 1995 var det dags för nästa museiutställning, nu på Rooseum i Malmö, där Lars Nittve var chef och curator. Den följdes upp 1998 av en utställning på Kunsthalle Düsseldorf. 2006 följde ännu en museiutställning, denna gång på Dunkers Kulturhus i Helsingborg. Rolf Hanson är idag en av det svenska konstlivets mest betydande konstnärer i sin generation och 2021 öppnade ”Rolf Hanson Retroactive” på Artipelag utanför Stockholm. Det är den mest omfattande utställningen hittills med Rolf Hansons konst, inkluderande fyra decenniers verksamhet.

Auktionens målning ”Figur” av Rolf Hansson ingick i utställningen ”Retroactive” på Artipelag. Målningen är utförd år 2000 mitt i den period då konstnären arbetade med sviten ”Descendant/Remontant”. Sviten omfattar en serie semiabstrakta variationer inspirerade av Marcel Duchamps "Nu descendant un escalier no.2". I serien ”Descendant/Remontant” introduceras figurer som anas röra sig i en trappa. Som slöjlika varelser anar vi dem på trappstegen men det är svårt att urskilja om de rör sig från oss eller mot oss. I den aktuella ”Figur” har just figuren klivit fram i ljuset, vilket är unikt i Hansons måleri. Allt är dock i upplösning. Färgerna tycks flyta in i varandra och figuren som spöklikt rör sig mot oss, bort från ljuset, är omringad av mörka fält. Trappan finns där men det är endast avsatserna som glimmar i det svarta.

Hanson arbetar i serier, han tar sig an ett motiv från olika vinklar, där det ena temat kan leda vidare till nästa. Det finns två versioner av "Figur", den andra med titel "Portrait d'une rose", målad ett år senare, 2001. Här är det tydligt en kvinna som träder fram och avtecknar sig mot en virvel av ljus, liknande en fylld ros. Auktionens "Figur" har rört sig en kort stund genom Hansons måleri från "Descendant/Remontant" till de olika variationerna av "Portrait d'une rose".

Konstnär