352
1424743

Per Fhager

(Sverige, Född 1980)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Per Fhager
(Sverige, Född 1980)

"The Legend of Zelda: A Link to the Past"

Signerad P.F a tergo. Utförd 2020. Ullbroderi monterat på duk 87 x 77 cm.

Proveniens

Stene Projects, Stockholm.

"Konstnären Per Fhager inspireras både av broderiets obegränsade möjligheter och av TV-spels magiska förmåga att förflytta oss till en annan värld. Genom att kombinera dessa två intressen har han hittat ett unikt konstnärligt uttryck som speglar vår samtid.

Pers ofta färgstarka broderier hämtar motiv från retrospel som Megaman, Super Mario, Ice Climber och Zelda. Bildernas motiv väljer han utifrån personliga minnen av sina bästa spelupplevelser. Genom Pers broderade fantasilandskap och spelhjältar förflyttas ett traditionellt hantverk in i samtidskonstens finrum."

Text från Artworks.se