357
1427235

Linnéa Sjöberg

(Sverige, Född 1983)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Linnéa Sjöberg
(Sverige, Född 1983)

"Chph"

Signerad Linnéa Sjöberg a tergo. Utförd 2016. Från projektet Salong Flyttkartongs mobila scenografi använd 2012-2014. Collage av kartong och sprayfärg, 105,5 x 75 cm inklusive ram.

Proveniens

Belenius, Stockholm.

Konstnär

Linnéa Sjöberg är utbildad vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm.
2018 tilldelades Linnéa Sjöberg Maria Bonnier Dahlins stiftelse stipendium.
Motiveringen, skriven av urvalsjuryn Jo Widoff och Lars Nilsson lyder:
”För ett myllrande, rikt konstnärskap där Sjöberg gång efter gång sätter sig själv på spel. Med kompromisslös nyfikenhet lever hon sig bokstavligen in i vitt skilda personas som hennes Karriärkvinnan (a.k.a. GTD4s810) en heltidsroll under ett och ett halvt års tid, sylvass i sin power dress vars olika gadgets senare kommer pryda galleriväggen som totems uppträdda på behåbyglar och märkeskläder nermalda till trasmattor. I verket Salong Flyttkartong – en ambulerande tatoo parlour där hon smyckar sin egen och andras kroppar med en halsbrytande humor som så ofta kännetecknar Sjöbergs konstnärskap. Med ett närmast absolut gehör resulterar hennes performativa praktik i helt övertygande visuella objekt i sin egen rätt, vare sig det rör sig skulpturer av rå hud fyllda med avlagda kläder och skräp i Inälvornas Dans, eller i Four Generations of Darkness, en 14 meter lång väv gjord av avlagda kläder och annat från hennes barndoms Strömsund till vävar som hennes Vikingakvinnan lämnat efter sig på Gunnes Gård, en rekonstruerad vikingaby för att bara nämna några av hennes gränsöverskridande nedslag som tar oss med på en vindlande resa i klass, tid och rum.”