36
1426748

Åke Axelsson

(Sverige, Född 1932)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Åke Axelsson
(Sverige, Född 1932)

& KG Nilsson, stol, ed. 1/2, utförd 1982.

Sits och rygg i björkfanér, stomme i bok, bemålad med geometriskt mönster, signerad 'Åke Axelsson gjorde stolen 1982 KG Nilsson målade den', sitthöjd 43 cm, höjd 81 cm.

Slitage, smärre skador.

Proveniens

Monica Boman, författare och bla Chefredaktör för Svensk Form.

Jämför, Eklund, Petter, Den hållbara formen: Åke Axelsson, Carlsson bokförlag, Stockholm, 2019.

Åke Axelsson och KG Nilsson arbetade på Konstfack tillsammans under 1970 och 1980-talen. Tillsammans skapade de experimentstolar och unika möbler/skulpturer där Åke Axelsson stod för designen och konstruktionen och KG Nilsson för de målade eller tryckta detaljerna eller dekoren. Vid tiden arbetade båda i en minimalistisk anda med strängt geometriska attribut. Axelsson präglades också av en vilja att redovisa alla detaljer i konstruktionen och således jobbade han i en uttalad konstruktivistisk anda också. Vissa stolar blev unika med handmålad dekor, vissa blev i upplaga med tryckt dekor. Auktionens stol finns i två exemplar där Axelsson fortfarande äger den ena och den andra sannolikt kommit via KG Nilsson till nuvarande ägaren.