49
1409342

Fernando & Humberto Campana

(Brasilien, Född 1953)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Fernando & Humberto Campana
(Brasilien, Född 1953)

en signerad och daterad "Favela chair", fåtölj, Edra, Italien, 2003.

Konstruerad av furustavar, signerad 'Fernando & Humberto Campana Nov 2003', höjd 77 cm, bredd 65 cm, sitthöjd 45 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

inköpt från, Asplund, Stockholm 2003.

Stolen visades under en lansering på Asplunds butik i Stockholm 2003. Båda bröderna Campana närvarade vid tillfället och båda signerade det exemplaret som visades vid tillfället.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

324. Marie-Louise Ekman, Utan titel.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK