53
1424989

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

golvlampa, modell "G 110", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal.

Mässing, skärm med frans i fem rader, etikettmärkt 'Hans Agne Jakobsson G110', höjd 139 cm.

Slitage, smärre buckor. Ej funktionstestad.