57
1394517

Ilkka Suppanen

(Finland, Född 1968)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ilkka Suppanen
(Finland, Född 1968)

"Game Shelf", Snowcrash, 1999. Proveniens Yrjö Kukkapuro.

Aluminium, höjd 36 cm, längd 148 cm, djup 35 cm.

Slitage.

Proveniens

Från Ilkka Suppanens privata samling.
Senare i Yrjö Kukkapuros privata samling.

Visades på Design Week Milano 1999 samt utställningen 'Snowcrash', Nationalmuseum, 2021-2022.

Kjellin, Gustaf, Snowcrash 1997-2003, Arvinius + Orfeus, Stockholm, 2021.

Hyllan visades i Milano samma år som Snowcrash officiellt lanserades som ett företag 1999, ägt av Proventus Design i Sverige. Hyllan tillverkades i 4 exemplar.
Hyllan är typisk för tiden vid millennieskiftet då man, och i synnerhet formgivarna i Snowcrash, tänkte sig ett mer horisontellt liv i hemmet, mer avslappnat för en ny generation.