Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
58A
1434607

Karin Björquist

(Sverige, 1927-2018)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Karin Björquist
(Sverige, 1927-2018)

Servis, "Nobel", 48 delar, Rörstrand, efter 1991.

Benporslin, vit glasyr med gulddekor, stämplad Rörstrand NOBEL DESIGN KARIN BJÖRQUIST BONE CHINA, flertalet även med stämplade siffror 1,2,3 eller 4.
8 kuverttallrikar (diam 31,3 cm)
8 assietter (diam 17,7 cm, även märkta CA i grått, en sekunda)
8 tallrikar (diam 25,7 cm)
8 djupa tallrikar (diam 22 cm, en sekunda)
7 kaffekoppar (ett extra fat med nagg medföljer)
8 tekoppar (fat saknas)
1 saltkar

Nobelservisen ritades till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991 och används på Nobelbanketten. Servisen belönades med Utmärkt svensk form 1992. Färgerna är tänkta att symbolisera ”årstiderna, kontinenterna och de främsta av Nobelprisen”. Servisen var i produktion 1991-2015.