64
1398204

Verner Panton

(Danmark, 1926-1998)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Verner Panton
(Danmark, 1926-1998)

Takarmatur, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal.

Emaljerad metall i rött och orange. Etikettmärkt invändigt. Diameter 49,5 cm, höjd ca 35 cm.

Smärre slitage och nagg.

Proveniens

Siwert Bergström, Galleri GKM, Malmö.

Formgivare