Arne Jones E1299
72
1432357

Robert Mallet-Stevens

(Frankrike, 1886-1945)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Robert Mallet-Stevens
(Frankrike, 1886-1945)

Stolar åtta stycken, modell "222", edition Andrée Putman, Ecart Paris, 1980-tal.

Stomme i stål emaljerat i grått, etikettmärkt 'Made in France', sitthöjd 45 cm, höjd 82 cm.

Slitage.