85
1427884

Vladimir Kagan

(USA, 1927-2016)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Vladimir Kagan
(USA, 1927-2016)

"Omnibus 1", modulsoffa i 5 delar, Vladimir Kagan Designs INC, USA, 1970-tal.

Brun originalklädsel i 20% bomull, 20% Dacron, 30% Polyester, 30% Behandlat tagel, ben i plexiglas, etikettmärkta Made by Vladimir Kagan Designs INC. 21-24 41st Ave Long Island City N.Y. 11101. Hörnsoffa bestående av 3 delar, sitthöjd 43 cm, höjd 70 cm, totalt längd ca 240 cm x 240 cm. Divanens sitthöjd 43 cm, höjd 69-95 cm, längd 181 cm, bredd 83 cm. Fotpallens sitthöjd 43 cm, 83x 83 cm.

Slitage, fläckar. Fotpallens ben med lagningar.

Formgivare

Vladimir Kagan var en amerikansk möbelformgivare. Kagan föddes i Tyskland och emigrerade till USA 1938 där han tog examen från School of Industrial Art i New York 1946, där han studerade arkitektur och fortsatte sedan med att studera arkitektur vid Columbia University. Efter examen började Kagan arbeta tillsammans med sin far, som var snickarmästare, i sin verkstad för att lära sig material och möbeltillverkning. Kagan öppnade sin första butik i New York 1948 och flyttade 1950 till den fashionabla 59th Street, och Kagans kunder inkluderade stjärnor från konst-, musik- och teatervärlden såväl som industrimagnater. Han valdes in i Interior Designer Hall of Fame 2009.