128
1430671

Michael Schilkin

(Finland, 1900-1962)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Michael Schilkin
(Finland, 1900-1962)

Skulptur, Arabia, Finland, sannolikt 1940-tal.

Sittande babian, stengods, glasyr i grågrönt och ljusbrunt, signerad M. Schilkin Arabia, höjd 33 cm.

Basen med gamla lagningar och bränningssprickor, nagg.

Formgivare