198
1427101

Magdalena Abakanowicz

(Polen, 1930-2017)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
580 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Magdalena Abakanowicz
(Polen, 1930-2017)

vävd tapet, "Bordeaux", slätväv, ca 125 x 107 cm, signerad o daterad 1969 a tergo.

Oval, vinröd botten i sisal och vidhängande tagel.

Proveniens

Södertälje Konsthall, inköpt 1970.
Lars Wetterling Collection.

Södertälje Konsthall, "Magdalena Abakanowicz, Textil skulptur/Textile environment", 1 mars - 30 mars 1970.

Magdalena Abakanowicz är aktuell med utställningen "Every Tangle Of Thread And Rope" vid Tate Modern i London, 17 November 2022 - 21 Maj 2023