200
1419041

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Marianne Richter
(1916-2010)

Matta "Rubirosa Brun", Gobelängteknik, ca 288 x 203 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1958

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar.

Proveniens

Lars Wetterling Collection.