237
1430667

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Marianne Richter
(1916-2010)

matta, "Fasad, vit", rölakan, ca 269 x 187 cm, signerad AB MMF MR.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter.) Komponerad 1963.

Obetydligt slitage, smärre fläckar.