248
1422931

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Ängarna", flossa, ca 243 x 174 cm, signerad AB MMF.

Komponerad 1928 för m/s Kungsholm, tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, något smutsig. Sidorna med obetydliga trampveck, några fransar skadade, få saknas.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 17; Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sid 10; ICA bokförlag: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 176; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 113; Skrifter från Kungl. Husgerådskammare 20, Nisser-Dalman, Margareta, Stockholm 2019, nr 27, sid 58; Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, text och planscher sid 100-101.

Formgivare