26
1411199

Daum, flaska med propp, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Etsad och emaljmålad dekor av två svanar i damm med gräs och träd i förgrunden mot vass i bakgrunden på ljusblå melerad fond, signerad DAUM NANCY med Lothringen-kors, höjd 10,3 cm.

Proveniens

Svensk privat samling.