272
1406529

Edna Martin

(1908-2003)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Edna Martin
(1908-2003)

matta, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 294 x 204 cm, signerad SH (Svensk Hemslöjd).

Komponerad av Edna Martin 1956.

Ställvis något hårdare slitage, något vågig. En kortsida med smärre skador, senare fransar.