Arne Jones E1299
275
1408282

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Grön Rosengång", rosengång, ca 110 x 76,5, signerad AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1943.

Obetydligt slitage, något vågig. Senare fransar.

Jmf Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 144.

Ett exemplar av "Rosengång" beställdes till Högsta Domstolens kanslibyggnad, Stockholm.