336
1420334

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

& Estrid Ericson, skål med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.

Tenn, på locket knopp av onyx, infattad av repformad kant, skålen stämplad med änglamärket, Stockholm k8, höjd 15 cm, diameter 24 cm.

Stenen med spricka.

Proveniens

Hildur Hansson (1912-1999)

Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, jfr modell 11 med knopp i form av delfin. Troligen var det Estrid Ericsons idé till ny knopp 1936.

Modellen formgiven år 1924 av Nils Fougstedt. Modellen har utförts med olika varianter av knoppar.