Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Arne Jones E1299
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
353
1420340

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Josef Frank
(Österrike/Sverige, 1885-1967)

Sideboard, Firma Svenskt Tenn, modellnr 1148, sannolikt 1940-50-tal.

Valnöt, mahogny, ovansidan med rotfaner, sidorna med halvrunda klaffar, sex lådor, beslag av mässing. Längd 105 cm, med utfällda klaffar 151 cm, djup 45 cm, höjd 72 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Hildur Hansson (1912-1999)

Hildur Hansson föddes i Hishult i Skåne och gifte sig så småningom med Erik Hansson (f 1906). Maken dog emellertid under det finska vinterkriget 1939-1940 och Hildur blev därmed ensam med sonen Ingemar. Familjen var bosatt på Östermalm i Stockholm. Ingemar var det enda barnet till Hildur och Erik.
Hildur Hansson och Estrid Ericson (1894-1981) blev tidigt goda vänner och det blev naturligt att Hildur började samla föremål från Svenskt Tenn. Intresset hölls vid liv under åren och nya föremål lades till i det omsorgsfullt möblerade hemmet, många gånger lite ovanliga tennföremål och möbler från Firma Svenskt Tenn. Även sonen Ingemar fortsatte så småningom att inreda sitt hem i Skåne med föremål från Svenskt Tenn.

Formgivare

Josef Frank föddes i Österrike och studerade arkitektur i Wien. Som arkitekt arbetade han med egnahemsområden, villor och flerfamiljshus. 1925 startade han den egna inredningsfirman Haus und Garten tillsammans med två arkitektkollegor. I samband med nazisternas frammarsch utvandrade han till Sverige och anställdes 1934 på Firma Svenskt Tenn. Efter andra världskrigets utbrott tvingades Josef Frank, som kom från en judisk familj, i exil i New York. På Svenskt Tenn kom han under fyra decennier sätta sin prägel på sortimentet; särskilt vad gäller möbler och tygtryck.

Läs mer