Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
376
1420350

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Josef Frank
(Österrike/Sverige, 1885-1967)

Serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.

Mahogny, på hjul, 79 x 43,5 cm, höjd 60 cm.
Modellen formgiven år 1932.

Smärre slitage.

Proveniens

Hildur Hansson (1912-1999)

Hildur Hansson föddes i Hishult i Skåne och gifte sig så småningom med Erik Hansson (f 1906). Maken dog emellertid under det finska vinterkriget 1939-1940 och Hildur blev därmed ensam med sonen Ingemar. Familjen var bosatt på Östermalm i Stockholm. Ingemar var det enda barnet till Hildur och Erik.
Hildur Hansson och Estrid Ericson (1894-1981) blev tidigt goda vänner och det blev naturligt att Hildur började samla föremål från Svenskt Tenn. Intresset hölls vid liv under åren och nya föremål lades till i det omsorgsfullt möblerade hemmet, många gånger lite ovanliga tennföremål och möbler från Firma Svenskt Tenn. Även sonen Ingemar fortsatte så småningom att inreda sitt hem i Skåne med föremål från Svenskt Tenn.

Litteratur

Monica Boman (red), "Estrid Ericson - Orkidé i Vinterlandet", Carlsson bokförlag, 2000. Se modellen (med handtag) avbildad intill en soffa i Estrid Ericsons vardagsrum på Strandvägen i Stockholm år 1964, sid 116-117.

Formgivare

Josef Frank föddes i Österrike och studerade arkitektur i Wien. Som arkitekt arbetade han med egnahemsområden, villor och flerfamiljshus. 1925 startade han den egna inredningsfirman Haus und Garten tillsammans med två arkitektkollegor. I samband med nazisternas frammarsch utvandrade han till Sverige och anställdes 1934 på Firma Svenskt Tenn. Efter andra världskrigets utbrott tvingades Josef Frank, som kom från en judisk familj, i exil i New York. På Svenskt Tenn kom han under fyra decennier sätta sin prägel på sortimentet; särskilt vad gäller möbler och tygtryck.

Läs mer