Madeleine Pyk – en samling F769
399
1429352

Carl-Einar Borgström

(Sverige, 1914-1981)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Carl-Einar Borgström
(Sverige, 1914-1981)

Bokstöd, ett par, Ystad Brons, 1930-40-tal

Patinerad brons, dekor av "bäckahäst", stämplade Ystad Brons, höjd 13,3 cm, längd 9,8 cm, djup 6,5 cm.

Jämför, Ystad Metalls produktkatalog från 1950-tal.

Modellen formgiven under 1930-talet.