408
1438921

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
177 000 - 221 000 EUR
184 000 - 230 000 USD
Klubbat pris
3 700 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Frank

"Apskåpet", tapetserat med kolorerade gravyrer med apor, Firma Svenskt Tenn ca 1941, modell 1140.

Mahogny, två dörrar och sidor tapetserade med totalt 40 olika handkolorerade franska gravyrer ur Comte de Buffons klassiska verk "Histoire naturelle"
(1749-1804) med motiv av olika apor, inramade i fält med lister, inredning klädd i ek, tre lösa flyttbara hyllplan. Höjd 139,5 cm, bredd 121,5 cm, djup 44 cm.

Det finns ett skåp dokumenterat i Svenskt Tenns Arkiv som ”Skåp med kopparstick - modellnummer 1140. Eklister runt varje kopparstick". Här finns även en notering: "Buffons naturalhistoria, Apskåpet". Modellen formgiven ca 1941. Detta skåp är troligen en specialbeställning. Nyckel finns.

Smärre slitage, något blekt, fläckar.

Proveniens

Företagsledaren och finansmannen Axel Wenner-Grens (1881-1961) familj. Skåpet förvärvades på Svenskt Tenn till säljarens föräldrar en tid efter att de gifte sig (ca 1936). Föräldrarna var båda mycket intresserade av konst och kultur, mamman arbetade med silversmide och fadern som var advokat kom bl a att arbeta för UNESCO och WHO i Kongo, Persien och Korea.

Firma Svenskt Tenn, ”Josef Frank 100 år”, skåpet visades på en minnesutställning efter Josef Frank i butiken på Strandvägen 5, hösten 1985.

Formgivare