410
1430737

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

Vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.

Tenn, dekor av horisontella band av mässing med graverad inskription på ena sidan: "Till Nils Grevilius med tack för "Ringen" 1937 från Kungl. Teaterns styrelse, Rhenguldet 16-2, Valkyrian 20-2, Siegfried 4-3, Ragnarök 13-3 * 15-3", stämplad med änglamärket, Stockholm k8 (1936), höjd 22 cm, diameter 19 cm.

Smärre slitage, repor, invändigt anlupen.

Proveniens

Nils Grevilius (1893-1970), hovkapellmästare, dirigent och violinist. Som tack för "Ringen", dvs Niebelungens ring med de fyra operorna Rhenguldet, Valkyrian, Siegfried och Ragnarök, 16/2 - 15/3 1937.

Formgivare

Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.