416
1422775

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

bord "Utö", Nordiska Kompanet 1930-tal.

Betsad furu, ovalt med skålad skiva, märkt med blyerts undertill "13/6 1939", mått 69 x 54,5 cm, höjd 48 cm.

Smärre slitage och märken.

Proveniens

Undersidan på bordet märkt med blyerts: "13/6 1939". Dr Englund köpte det lilla bordet på NK i Stockholm till sitt sommarställe, en liten ö i Stockholms ytterskärgård. På ön, som inköpts ett par år tidigare, hade Dr Englund låtit uppföra en liten timmerstuga, som byggts av gamla timmerstockar från det rivna missionshuset i Spillersboda. Säljaren berättar: ”Min pappa köpte bordet på NK när han skulle inreda stugan som han byggt på Tättgrundet, som ligger intill Norröra, där filmerna om Saltkråkan spelats in. Han var intresserad av antikviteter och vackra föremål och inredde stugan i en stil inspirerad av Zorn och dalastugor”.

Där i gammelstugan på ”Doktorns holme” som ön ibland kallades, har bordet stått på samma plats i drygt åttio år. Stugan kom så småningom att inrymma en stor familj med fyra barn. En av döttrarna var glaskonstnären Eva Englund.

Formgivare