Arne Jones E1299
423
1402228

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

Spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.

Rektangulär väggspegel med rundade hörn, ramen klädd med naturbrunt läder. 131 x 59 cm.

Smärre fläckar och slitage.

Caldenby, Hultin (red), "Asplund", Stockholm 1985, sid 102 (plan och sektion av interiör).
Ahlberg, "Gunnar Asplund, architect", Stockholm, 1943, sid 148-149.

Gunnar Asplund ritade och inredde den mycket lilla tomten i hörnet Drottninggatan/Mäster Samuelsgatan för Bredenbergs varuhus 1933-1935.
Bredenbergs hade enligt ritningarna åtta provrum, spegeln kommer från ett av dessa.
Jämför ritning i ArkDes arkiv: ARKM.1988-02-8928.

Formgivare

Gunnar Asplund torde räknas som en av de mest betydande och ledande arkitekterna under mellankrigstiden, såväl i Sverige som internationellt. Asplund ses som en av de främsta företrädarna för 1920-talets nordiska klassicism, med Skandiateatern (1922) och Stockholms stadsbibliotek (1928) som framstående exempel. Han var också en av pionjärerna inom funktionalismen, som han introducerade i Sverige i och med Stockholmsutställningen 1930, där han var huvudarkitekt.