424
1402230

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 900 - 2 380 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

spegel, Bredenbergs varuhus, uppfört i Stockholm 1934-35.

Rektangulär väggspegel med rundade hörn, ramen klädd med naturbrunt läder. 131 x 59 cm.

Smärre slitage.

Caldenby, Hultin (red), "Asplund", Stockholm 1985, sid 102 (plan och sektion av interiör).
Ahlberg, "Gunnar Asplund, architect", Stockholm, 1943, sid 148-149.

Gunnar Asplund ritade och inredde den mycket lilla tomten i hörnet Drottninggatan/Mäster Samuelsgatan för Bredenbergs varuhus 1933-1935.
Bredenbergs hade enligt ritningarna åtta provrum, spegeln kommer från ett av dessa.
Jämför ritning i ArkDes arkiv: ARKM.1988-02-8928.

Formgivare

Gunnar Asplund var en av de mest betydelsefulla arkitekterna under sin tid i Sverige. Asplund representerade den Nordiska klassicismen på 1920-talet samt var pionjär för funktionalismen vilken han var med och introducerade genom Stockholmsutställningen 1930. Till hans mest betydelsefulla arbeten hör Stockholms stadsbibliotek och Skogskyrkogården som han ritade med Sigurd Lewerentz.