golvlampor, ett par, modell "547", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Stomme i bonad alm och mässing, ben i mässing med avslut i alm, märkt 547, justerbar höjd ca 100-120 cm.
Slitage. Ej funktionstestade.
Avbildad i produktkatalog, 1950-tal.