taklampa, Orrefors, 1940-tal.
Innerkupa i blästrat klarglas, dekorerad med tolv armar i relief i klarglas, tre lampsocklar, höjd 80 cm, diameter 51 cm.
Obetydliga nagg. Ej funktionstestad.
Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1940.