Madeleine Pyk – en samling F769
432
1424570

Sven Palmqvist

(Sverige, 1906-1984)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Sven Palmqvist
(Sverige, 1906-1984)

Taklampa, Orrefors, 1940-tal.

Innerkupa i blästrat klarglas, dekorerad med tolv armar i relief i klarglas, tre lampsocklar, höjd 80 cm, diameter 51 cm.

Obetydliga nagg. Ej funktionstestad.

Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1940.

Formgivare