439
1429355

John Kärnhagen

(Sverige, Född 1894)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
John Kärnhagen
(Sverige, Född 1894)

karmstolar 1 par, Swedish Modern, 1930-40-tal.

Stomme i ek, lösa plymåer klädda i vit bouclé, signerad Ark Kärnhagen Rödbotorget Sthlm 1939-40, sitthöjd 40 cm, höjd 77 cm.

Omklädd. Smärre slitage.

Modellen avbildad i Hem i Sverige, Red. W. Öjarson, 1941 Nr 4. sid. 406.