Arne Jones E1299
449
1412456

Fåtöljer, ett par, 1930-tal. Proveniens Byggmästare Olle Engkvist.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i grönlackerat trä, detaljer i rotting, sits i vävd textil, höjd 115 cm, sitthöjd 45 cm.

Slitage och skador. Senare bemålning.

Proveniens

Villa Engkvist, Byggmästare Olle Engkvist. Villan ritades av Sven Markelius för paret Engkvist 1929. Huset var tänkt som parets sommarbostad. Under 1950-talet ritar Markelius en tillbyggnad som brukades som parets bibliotek. I samband utbyggnaden flyttade paret Engkvist permanent till huset och levde där livet ut.

Information om huset från:
Rudberg, Eva, Sven Markelius, arkitekt, Arkitektur, Stockholm, 1989.
Engkvist, Olle, Olle Engkvist, byggmästare: [... som i år kan se tillbaka på en trettioårig verksamhet som fri byggnadsföretagare], Bonnier, Stockholm, 1945, sid 104-109.
Bild från ARKDES, Stockholm.