Arne Jones E1299
467
1437652

Edward Wormley

(USA, 1907-1995)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Edward Wormley
(USA, 1907-1995)

”New York” soffa, modell 5316, Ljungs Industrier Malmö, 1960.

Benställning i betsad bok, stoppad sits och rygg med originalklädsel i mörkblå sammet, brickmärkt Bra Bohag, höjd 75 cm, sitthöjd ca 41 cm, längd 228 cm, djup 76 cm.

Smärre slitage. Stoppningen delvis torkad.

Modellen avbildad i DUX katalog, 1950-tal.