468
1433839

Gastone Rinaldi

(Italien, 1920-2006)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 490 EUR
8 140 - 10 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gastone Rinaldi
(Italien, 1920-2006)

Fåtöljer, ett par, modell "DU 55", 1900-talets mitt, efter 1954.

Klädda i brunt läder, ben i ek med mässingsskodda avslut, höjd 70 cm, sitthöjd 42 cm.

Smärre slitage. Senare klädsel.

Modellen formgiven 1954.