48
1424246

Harald Nielsen

(Danmark, 1892-1977)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Harald Nielsen
(Danmark, 1892-1977)

ringklocka, Georg Jensen Köpenhamn, ca 1915-1919, sterling silver, design nr 77.

Svenska importstämplar GAB F. I form av blomknopp, ringknapp av ben. Höjd 8 cm, vikt ca 110 g.

Slitage, senare snöre.