491
1408566

Brockmann Petersen

(Danmark)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 760 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Brockmann Petersen
(Danmark)

bord med askar, Snickarmästare Louis G Thiersen, Danmark 1940-50-tal.

Teak, fem runda burkar med lock, tre rektangulära askar med lock, mässingsskodda fötter, total höjd 63 cm, skivans mått 50 x 80 cm.

Ett ben med lagning. Smärre slitage.

Grete Jalk [ed.]: “40 Years of Danish Furniture Design”, vol. 3, jfr sid. 159.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

556. Sigrid Hjertén, Utsikt över sydlänsklandskap med hus.
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK