509
1402509

Helge Vestergaard Jensen

(Danmark, 1917-1987)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 120 - 7 870 EUR
6 450 - 8 300 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Helge Vestergaard Jensen
(Danmark, 1917-1987)

stolar 6 st, snickarmästare Thysen Nielsen, Danmark 1954.

Benställning i svartlackerad bok, sits och rygg klädda i ett turkost tyg, delvis etikettmärkta Thysen Nielsen, sitthöjd 43 cm, höjd 66 cm.

Omklädda, slitage.

Proveniens

Snickarmästare Thysen Nielsen. Stolarna gjordes som en prototyp och sattes aldrig i produktion. Denna uppsättning användes av Thysen Nielsen i hans privata hem. Därefter i arv inom familjen.

Modellen visades på The Copenhagen Cabinetmakers' Guild Exhibition, Kunstindustrimuseet, Danmark, 1954.

Grete Jalk [red.]: “40 Years of Danish Furniture Design”, vol. 3, sid. 299.