Kan inte nå servern
548
1435377

Sigrid Hjertén

(Sverige, 1885-1948)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
43 600 - 52 300 EUR
45 600 - 54 700 USD
Klubbat pris
400 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Mollie Engström
Stockholm
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Sigrid Hjertén
(Sverige, 1885-1948)

"Sicke och Svenne"

Utförd 1917. Papp-pannå 81 x 72,5 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Moderna kvalitén, 28 april, 2004, kat. nr. 861.

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Expressionistutställningen, 1918, kat. nr. 376.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Sigrid Hjertén", 1995.
Sjöhistoriska museet, Stockholm, "Sjömansdräkter", 1999-2000.

Litteratur

Elisabeth Haglund, "Sigrid Hjertén", 1985, sid. 17.

Övrig information

Sommaren 1918 befinner sig familjen Grünewald-Hjertén vid den danska kusten, på ön Fanö, en mycket populär badort i början av förra seklet. Båda makarna är här fullt sysselsatta med att måla och utföra skisser till senare kompositioner. De mest bestående intrycken samlar Sigrid i målningen Komposition från detta år, här utgör sonen Iván centrum i sin bländade sjömanskostym, omgiven av en kvinna med barn till vänster och Isaacs familjemedlemmar Sicke och Svenne på högra sidan.

Elisabeth Haglund skriver: "En mycket intressant målning med Iván är Komposition från 1918. Själva titeln tycks vilja säga att det endast skulle röra sig om en målning i modernistisk anda, dvs en komposition av former och färger. Men denna förväntan bryts tvärt, när bildens centrum utgörs av Iván. Kring honom är hela kompositionen koncentrerad. Han står i vit sjömanskostym lutad mot ett träd. Iván och trädet delar målningen i en höger och en vänsterdel. Till vänster framträder en zigenarkvinna med ett litet sovande barn i famnen. Kvinnan finns i en tidigare målning av Sigrid; Zigenarkvinna från 1916 och denna målning ingår också i Ateljéinterior. Till höger om Iván sitter två äldre pojkar. Om zigenarkvinnans ansikte och kläder är målade i övervägande rött, bär pojkarna sjömanskostymer i blått. Även bakgrunden är blåtonad. Annars är hela det bakre partiet gult. Gul är också sanden uppe i höger, där kvinnor sitter och solar sig, klär sig, klär av sig eller bara petar på sina tår. Målningen tycks vara en allegori: i oskuldens vita dräkt står Iván i mitten vid livets träd. Zigenarmamman representerar den modersvärld som fortfarande omger Iván. Till höger om honom finns den kommande sociala identifikationsvärlden, pojkarnas värld."

"Sicke och Sverre" visades i samband med Expressionistutställningen 1918 och utgör en detalj ur den större målningen Komposition från samma år. Här syns tonårskusinerna Sicke och Svenne i marinblå sjömanskostymer och kortbyxor, deras stora mörka ögon är lugna och samlade, återgivna ur Sigrids minnesbilder från en sommar 1918. Ansiktsdragen är noggrannare och mera personligt tecknade i "Sicke och Svenne", medan den större kompositionen har ett mer fauvistiskt drag och böljande mjuka linjer. Oberoende av släktskap och familjeband finns alltid en kärleksfull känsla i Sigrid Hjertens målningar av barn - tydligt även i detta verk.

Konstnär

Hjertén, Sigrid (1885-1948),svensk målarinna. Tillhörde Matisse-akademin Henri Matisse men aldrig gruppen ”De Unga”, som var förbehållen män. 1911 gifte hon sig med Isaac Grünewald och tillsammans har de sonen, konstnären Ivàn Grünewald. Deras måleri har mycket gemensamt i form, färg och motiv, även ytmässigheten, linjerytmen och kombinationen av varma och kalla färger. Motiven är likartade, men Hjertén är lekfullare i kompositionen, använder mildare färger och markerar inte konturerna med samma kraft. På 1920-talet sedan familjen bosatt sig i Paris koncentrerades hennes motiv till franska stadsbilder, landskap och porträtt. Måleriet är engagerat och växlar mellan oro och harmoni, färgen får en mollton, är mer markant under 30-talet, då hennes typiska, intensiva gula färg dominerar. Hjertén måleri blir allt mer likt van Goghs. I de sista dukarna täcks ytan med sneda färgstreck ur vilka motivet växer fram. 1937 slutade hon måla, då hade sinnessjukdomen brutit ut och äktenskapet med Isaac upplösts.

Läs mer