557
1438631

Maj Bring

(Sverige, 1880-1971)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Maj Bring
(Sverige, 1880-1971)

"Île Saint-Louis, Paris"

Signerad Maj Bring. Duk 36,5 x 46 cm.

Proveniens

Bukowski auktioner, Höstens Moderna Auktion, Stockholm 569, 7 oktober 2012, kat. nr. 161.

Maj Bring studerade för de mest tongivande läromästarna inom modernismen – både i Sverige och internationellt. I Sverige tog hon lektioner för Carl Wilhelmson på Valand i Göteborg vars inflytande och lärosatser är särskilt närvarande under 1900-talets början. Hösten 1908 kom hon till Paris och fick möjlighet att gå i lära i Lucien Simons ateljé dagtid och på kvällstid tecknade hon kroki på Académie Colarossi. Våren 1910 såg hon Gertrude Steins konstsamling och Cézannes, Matisses och Picassos konst för första gången vilket gjorde ett bestående intryck på den unga Maj Bring. Samma vår kom hon in på Matisse skola, där hon tillsammans med Sigrid Hjertén kom att tillhöra det svenska konstnärsumgänget. Hon har i ”Motsols” (1986) beskrivit det händelserika och strapatsfyllda livet i Paris. 1914 åkte Maj Bring hem till Sverige men återvände till Paris i början på 1920-talet för ytterligare studier hos André Lhote.

Auktionens målning är en modernistisk pärla från Paris, utförd vid Seine och en av broarna som leder över till ön Île Saint-Louis som ligger i de centrala delarna av staden.