581
1435997

Arne Jones

(Sverige, 1914-1976)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Arne Jones
(Sverige, 1914-1976)

Utan titel

Signerad A. Jones och daterad -50. Skulptur, brons, höjd 35 cm, inklusive sockel 37,5 cm.

Utställningskatalog, Moderna Museet, Sandvikens konstgalleri och Sundsvalls museum, "Arne Jones", 1993, jmfr. "Rum utan filial", 1951, avbildad sid. 12.
Rolf Söderberg, SAK, "Arne Jones", 1991, jmfr. "Rum utan filial", avbildad sid. 62 och omskriven sid. 63.

"Det berättas att Jones som barn brukade bygga hus av lådor, hus som var mycket fantasibetonade, och som han kunde krypa in och ut i efter behag. Som konstnär kunde Jones förverkliga ungdomsdrömmen genom att bygga skulpturer som imaginär arkitektur med irrationella, dynamiska rumsrelationer och labyrintiska gångar.

Ur Katedralen föds ett tema, som odlas under 50-talet, men där det associativa och dubbeltydiga alltmer reducerats liksom den materiella massan. Gemensamma drag är att den gotiska bumerangen används som byggsten och att ytan modelleras skrovligt så att den liknar elefant- eller noshörningshud. Mot denna knagglighet bryter sig ljuset livfullt.

Ett verk kallar han Rum utan filial, en ordlek utifrån vännen Lars Ahlins novell Huset har ingen filial. Titeln vill markera skulpturens slutenhet, allt sker inom stänglarnas våningar. Här finns ingen primär skådeyta, ty detta är en rundskulptur som bär ses från många aspekter. Lemmarna bildar en slinga som leder ögat på oändlighetsvandring". (Rolf Söderberg, sid. 63.)