584
1428538

Max Walter Svanberg

(Sverige, 1912-1994)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 070 - 3 510 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Max Walter Svanberg
(Sverige, 1912-1994)

”Hennes hjärta (aggression och smeksam blomning)”.

Signerad max walter s och daterad -58. Akvarell och gouache 44 x 36 cm.

Riksförbudet för bildande konst, utställning 193.

Max Walter Svanberg var en svensk surrealist som spelade en nyckelroll i den internationella konstvärlden, främst under 1950-talet. Idag anses Max Walter Svanberg vara en av de internationellt mest kända svenska konstnärerna. Under åren kring auktionens konstverks tillkomst (1958) deltog Max Walter Svanberg i ett flertal stora och internationella utställningar.
Strax före Max Walter Svanberg utförde auktionens verk, ”Hennes hjärta (aggression och smeksam blomning)” 1958, träffade han och inspirerades av André Breton i Paris. Den franske poetens bok "Manifestes du Surréalisme" anses vara det enskilt viktigaste dokument som någonsin författats om surrealismen.
Max Walter Svanbergs stora genombrott kom i hemstaden Malmö 1956 på Galerie Colibri. Utställningskatalogen innehöll texter skrivna av både André Breton och Louis-Paul Favre. Malmöpoeten Ilmar Laaban hyllade målningarna som "heraldisk erotik i groteska mönster, polerade med ädelstenar”. Under senare hälften av 1950-talet arbetade Svanberg på djupet med sin egen teknik, som han kallade "pärlmosaik".
Max Walter Svanbergs surrealistiska värld lämnar ingen oberörd. Den kan närmast klassas som en konstform där bilderna utmärks av en spänning centrerad kring kvinnor och skönhet. Särskilt internationellt anses Max Walter Svanberg ha haft samma betydelse för surrealismen i Sverige som Paul Delvaux i Belgien, Toyen i Tjeckien, Wilhelm Freddie i Danmark och Mac Zimmermann i Tyskland.

Konstnär

Max Walter Svanberg föddes i Malmö 1912. Han började sin konstnärliga bana som reklammålare i Malmö, för att 1931 studera vid Skånska målarskolan och 1933 Otte Skölds målarskola. Svanberg fann under inflytande av surrealism ett starkt personligt bildspråk i exotiska färgskimrande bilder med en erotisk spänning, ofta utförda i akvarell, gouache eller tempera. Kvinnor och skönhet kom att bli hans signum. Svanberg tillhörde den surrealistiskt inriktade gruppen Imaginisterna, som bestod av fem skånemålare, och har även uppmärksammats internationellt.