671
1438505

Gudmar Olovson

(Sverige/Frankrike, 1936-2017)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gudmar Olovson

"Prélude" (Inledning till liv)

Signerad Gudmar. Numrerad 4/8. Gjutarstämpel FC (Fonderie Coubertin), 2015. Mörkpatinerad brons. Höjd 29 (inklusive stenbas 38 cm, längd 26 cm, bredd 18 cm. Koncipierad på 1990-talet.

Prélude, med kvinnohanden som håller det lilla barnet, är ett av Gudmar Olovsons mest kända verk. Barnet vilar tryggt i handen samtidigt som fingrarna sträcks mot himlen. 1995 ställdes en version av denna skulptur ut på en stor utställning i entréhallen till Unescos huvudkontor i Paris, i samband med organisationens 50-årsjubileum.

Denna skulptur återfinns också i monumentalformat på bland annat Falsterbonäsets open air museum vid Höllviken, utanför Medicovers sjukhus i Warszawa samt deras anläggning i Bukarest, utanför Ferrings huvudkontor vid Lausanne och i slottsparken vid Château de Cheverny.

Verket Prélude är en fin tolkning av Gudmar Olovsons egna ord: ”Jag vill att mina verk ska ses som kärleksbrev. Till skönheten i naturen och till livet. Till miraklet att vara människa. Och till kärleken, förstås. Det är konst för mig!”