748
1411601

Alexis Preller

(Sydafrika, 1911-1975)
Utropspris
250 000 - 350 000 SEK
21 900 - 30 600 EUR
23 000 - 32 300 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Alexis Preller
(Sydafrika, 1911-1975)

Pärlhöns

Signerad Preller och daterad -52. Duk lagd på masonit, 36 x 45 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären i Pretoria ca 1950.
Därefter i arv till nuvarande ägare.