773
1438814

Sam Francis

(USA, 1923-1994)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 200 - 30 600 EUR
27 700 - 32 300 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Sam Francis
(USA, 1923-1994)

Utan titel

Stämpelsignerad a tergo, utförd 1985. Märkt Del 2236, SF85-470, S1-33P. Akryl på papper, 35 x 49,5 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, Modern Art and Design, 22 april, 2015, kat. nr. 398.

Upptagen i "Sam Francis: Online Catalogue Raisonné Project"

"Painting is about the beauty of space and the power of containment" - Sam Francis

Sam Francis tycks ha sett sin konst och sin egen existens som delar av ett ständigt pågående flöde, vi är alla mitt inne i tidens och rummets centrum. Skapandet är en del i en ständigt pågående tillväxtprocess, en fusion av tidigare erfarenheter som kontinuerligt smälter samman med nya och omformas, där färger och former växer i och ur varandra i en obruten följd, som i en enhetlig jämn våg. Färg var för Sam Francis mer än bara ett medium, den hade ett eget uttrycksfullt liv, den var bärare av känslor, närmast helig.

Claudia Friedrich skriver; "Red, blue, yellow, green, violet - radiantly colored pigments are spontaneously and dynamically applied to paper and canvas. Thin rivulets flow across the ground, forming organic-looking constellations of form, encountering floating areas of color that emerge like luminous islands in a lake of white ground. Seemingly random and intuitive, patterns are woven, synapses established. Sam Francis’ works convey much more to us than they seem to at first glance: the finite delineation of the material through cropping and the dissolution of the separation between inside and outside provide insight into the artistic creative process. "