775
1438699

Valerio Adami

(Italien, Född 1935)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 500 EUR
16 100 - 18 400 USD
Klubbat pris
290 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Valerio Adami
(Italien, Född 1935)

studio per "la visita"

Signerad Adami a tergo. Utförd 1988. Duk 145 x 63 cm

Proveniens

Galleri GKM, Malmö.
Privat samling.

Alain Jouffroy, "Adami", Edition GKM Siwert Bergström, Malmö, 1989, avbildad sid. 64.

Italienske Valerio Adami föddes i Bologna och redan som 16 år gammal, 1951, antogs han till Accademia di Brera i Milano, där han studerade och målade fram till 1954. Han gjorde sin första resa till Paris 1955 och hade redan vid 20 års ålder haft möjlighet att träffa konstnärerna Roberto Matta och Wilfredo Lam, som kom att inspirera honom både stilmässig och innehållsmässigt.
Detta första mer expressionistiska uttryck kom så småningom att utvecklas till ett måleri som låg nära syntetismen med sina färgfält avdelade av svarta konturer. Hans motiv är dock, till skillnad från andra syntetisters, drastiskt beskurna nästan fragmentariska, och påminner mer om popkonst. Under 1970-talet började Adami behandla politiska ämnen i sin konst. I målningarna smälte politiken samman med europeisk historia, filosofi och mytologi. Adami har också ett starkt och levande förhållande till litteraturen. Sedan Adamis första separatutställning i Milano 1959 har han haft många utställningar runt om i världen, och idag hänger hans verk på många museer såväl som i privata samlingar.