Kan inte nå servern
786A
1416137

Pablo Picasso

(Spanien, 1881-1973)
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
136 000 - 182 000 EUR
143 000 - 190 000 USD
Klubbat pris
1 500 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Pablo Picasso
(Spanien, 1881-1973)

”Homme barbu de trois-quart/Version profil d’un homme”

Utförd ca 1942-43. Signerad Picasso. Tuschlavering 28 x 22,6 cm. Även signerad teckning i tusch a tergo, bildyta 10 x 7 cm. Certifikat från Picasso Authentification medföljer. I samband med auktionen på Galerie Charpentier, Paris presenterade Daniel-Henry Kahnweiler verket för Picasso som signerade "Tête d'homme" den 6 december 1952. Vi tackar Mme Angela Rosengart, Galerie Rosengart, Luzern för information om detta verk.

Tilläggslista

Titel: ”Homme barbu de trois-quart/Version profil d’un homme”. Utförd 1942-43.

Proveniens

Maurice Rheims, Galerie Charpentier, Paris, "Collection de la Princess de X et divers amateurs", 2-3 dec 1952.
Galerie Rosengart, Luzern, 1953.
Neumans konsthandel, Stockholm.
Förvärvad från ovanstående.

Övrig information

Under hela Picassos konstnärskap var den mänskliga kroppen och porträtt återkommande favoritmotiv. Redan hans tidigaste verk visar på en exceptionell förmåga att fånga karaktären och sinnesstämningen hos modellen. Från 1900 och framåt tecknade och målade han åtskilliga porträtt med olika konstnärliga inriktningar: symbolism, kubism, neoklassicism, surrealism och expressionism. Även om han tillät sig helt konstnärliga friheter var Picasso traditionell på så sätt att han i princip alltid målade och tecknade inför en modell.

Trots att Picasso banade vägen för en helt ny riktning för konsten i början av 1900-talet övergav han aldrig den tidigare konsthistorien utan hämtade återkommande inspiration från banbrytande mästerverk som på olika sätt influerade honom att utmana sitt eget konstnärliga skapande.

I ”Homme barbu de trois-quart/Version profil d’un homme” ser den avporträtterade mannen förbi oss, försjunken i sina egna tankar på ett stillsamt nästan andaktsfullt sätt. Penselskriften är snabb och intensiv. Picasso har utnyttjat tuschlaveringens hela register från intensiv svärta till ljusa endast antydda skuggningar, breda penseldrag och tunna nästan ristade streck.

Konstnär

Pablo Picasso (1881-1973), spansk målare, grafiker, skulptör och keramiker. Verksam i Frankrike sedan 1900. Han är jämte Matisse 1900-talets mest dominerande konstnär. Efter att ha passerat en blå period, en rosa med cirkusscener och harlekiner skapade han 1907 under påverkan av afrikanska skulpturer sin första kubistiska målning ”Flickorna från Avignon”. Tillsammans med Braque vidareutvecklade han kubismen genom att slå sönder ytorna, som sedan återgavs i olika samtidiga aspekter. 1912 lämnade han naturen och återskapade en ny verklighet för att 1916 återvända till akrobaterna. Under 20-talet närmar han sig surrealismen och arbetar med underfundiga former samtidigt som han gjorde teckningar och etsningar i linjestil. Under det spanska inbördeskriget upprörs han våldsamt och det är nu hans stora protest i målningen Guernica kommer till. I slutet av 40-talet bosätter han sig vid Medelhavet och framställer nymfer, kentaurer och fauner samt gör parafraser på gamla mästares verk samt målar kraftfull terrakottakeramik i Vallauris. Hans rikliga grafiska produktion följer samma utveckling som måleriet.

Pablo Picasso var inte bara konstnär, utan också en skicklig keramiker. Under sin livstid skapade han hundratals keramiska verk, som karaffer, vaser och fat. Picassos passion för keramik startades när han år 1946 besökte den årliga keramikutställningen i Vallauris i södra Frankrike och introducerades för hantverket av konstnärsparet Suzanne och Georges Ramié som ägde keramikfabriken Madoura. Under åren då han vistades i Vallauris träffade Picasso sin andra fru, Jacqueline Roque, som han avbildade på de keramiska föremålen. Han dekorerade också keramiken med abstrakta djur och tjurfäktare i kubistisk stil.

Läs mer