86
1427938

Waldemar Lindström

(Sverige, 1875-1950)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
955 - 1 430 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Waldemar Lindström
(Sverige, 1875-1950)

Med dekor av Karl Lindström (1865-1936), golvvas, porslin, Rörstrand, jugend ca 1900.

Reliefdekor av flygande änder över vågigt hav, målad i underglasyrfärger. Ristad signatur 12862. WL, stämplad 65 och målad signatur KL Rörstrand i grönt, höjd 46 cm.

Mynningen med större kantnagg, bränningssprickor på insidan.