1039
1444479

Skulpturer, ett par, keramik. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående väktare med löstagbara huvuden, samt ena handen tillverkad separat, glaserade. Höjd 38 cm.

Krackelyr, glasyrbortfall, en lagad arm.

Proveniens

From the Collection of Rolf Schmitz. Bukowskis H056 Sale, lot no 13.