1138
1443569

Kruka, porslin, 1700-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75
Kruka, porslin, 1700-tal.

Oval form. Dekor i underglasyrblått med motiv av 'de tre vännerna' bambu, tall och prunus. Bär Zhengdes märke. Höjd 14 cm. Höjd med träställ och trälock 19 cm.

Smärre nagg vid mynningen. Bränningsdefekter.